SA-BA Endüstriyel Ürünler A.Ş.
Üretim Süreçleri

Sa-ba’da malzeme alımı planlanması ve hammadde temininde kullanılan ERP sistemi, barkod uygulamasıyla desteklenerek sistemin hatasız ve eş zamanlı çalışması sağlanmakta, müşteri ve tedarikçi siparişleri EDI sistemiyle internet ortamında takip edilmektedir.

Hedef, müşteri ihtiyaçlarının tam zamanında karşılanması, uzun vadede malzeme alımlarının doğru planlanması ve hammadde ihtiyaçlarının zamanında temin edilmesidir.

• Plastik Enjeksiyon

Sa-ba’da 6-420 ton arası 27 enjeksiyon makinesi bulunmaktadır. OEE (Toplam Ekipman Etkinliği) verileri günlük takip edilmekte, günlük 5S ve TPM denetimleriyle işletme içinde sağlanan gelişim ve kazanım sistematik olarak müşterilerle paylaşılmaktadır.

• Metalizasyon

Sa-ba’nın metalizasyon prosesi her ölçekteki OEM beklentilerine cevap veren yapabilmektedir. Bakım ve toplam ekipman etkinliği hassas takip altındadır.

• Montaj

Sa-ba’daki montaj hatları otomotiv sektörü iç ve dış aydınlatma sistemleri üzerine tasarlanmıştır ve ileri kalite ve verimlilik beklentilerini karşılayacak şekilde gelişmiştir. Poke-Yoke sistemleri, günlük OEE analizleri, 5S denetimleri ve kanban uygulamaları sürekli geliştirilmektedir.

• Vibrasyon ve Ultrasonik Plastik Kaynak Prosesleri

Sa-ba’da altı adet ultrasonik kaynak makinesi ve dört vibrasyon kaynak makinesi bulunmaktadır. Vibrasyon makineleri altı aks robotlarla çalışmaktadır. Alt plastik parçaların ölçüsel kararlılığı SPC sistemi, vibrasyon kaynak prosesi bilgisayar,  kalıplar pre-centering uygulaması kontrolü altındadır. Tüm parçalar PLC ve poke yoke sistemleriyle donatılmış ve yüzde yüz sızdırmazlık kontrolünden geçmektedir.

• PUR Conta Ünitesi

Sa-ba’daki altı aks robot destekli, her geometride yüzeye sızdırmazlık contası dökümü yapan sistem, en hassas uygulamaları yapabilme kabiliyetindedir. Hammadde, tasarımı esnasında müşteri ihtiyacına uygun olarak belirlenmekte, ürün ömrü ve kalitesi garanti altına alınmaktadır.

• Lak Kaplama Ünitesi (Hardcoating)

Sa-ba’da solma ve çizilmeye karşı dayanaklılık için UV direncini artıran, 5-15 mikron kalınlığında şeffaf lak kaplama, sprey sistemli sürekli akar üretim hattında, pozitif ortam basıncı altında yapılmaktadır ve kaplama kalınlığı Carl Zeiss ekipmanlarıyla ölçülmekte, kalitesi garanti altına alınmaktadır.

• Elektronik Devre Tesisi

Müşteri ve regülasyon gereklerine göre Sa-ba tarafından tasarlanan elektronik devrelerin tamamı ESD ortamda üretilmekte, lehim kalitesi, PCB kart yerleşim doğruluğu ve fonksiyonel özellikler, optik kamera ve kontrol jig’leriyle kontrol edilmektedir.